Göz Tembelliği

Göz tembelliği, gözlerden birinde veya ikisinde kalıcı görme kaybı yaratabilen bir sorundur.
Göz tembelliği farklı nedenlerle gelişir.Bu nedenler arasında, şaşılık, katarakt, gözlük kusurları ve korneadaki lekeler gibi görmeyi çocukluk yaşlarında bozan tüm sebepler sayılabilir.

Göz tembelliğinin ebeveyn tarafından erken yaşta anlaşılması mümkün değildir, bu açıdan 6 ay – 1 yaş arası yapılacak olan göz muayenesi çok kıymetlidir.

Çocuğunuzda göz tembelliğinden şüpheleniyor iseniz, zaman geçir meden muayene olmasında fayda vardır.
Göz tembelliğinin tedavisi sadece küçük yaşlarda mevcuttur, bu tedavi ne kadar küçük yaşta yapılır ise, o oranda faydalı olacaktır.

8-10 yaşına kadar tedavi edilmemiş olan göz tembelliği, kalıcı olarak görme kaybına neden olur ve sonradan tedavisi mümkün değildir.

Göz tembelliğinin tedavisinde, farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında: damla tedavisi, CAM tedavisi, kapama tedavisive,Nörovizyon tedavisi sayılabilir. Bu tedaviler, daha çok görme yeteneğini arttırmaya yönelik, tembel olan gözün fazla çalıştırılması ve görsel uyaran ile uyarılması esasına dayanır.

Kliniğimizde, kapama tedavisi, gözlük tedavisi, ameliyat veya Nörovizyon gibi farklı yöntemler ile göz tembelliği tedavisi yapılmaktadır.