Ektropion
Ektropion göz kapaklarının dışa doğru dönmesi ve göz islak yüzeyinin kurumasına neden olan göz kapağı şekil bozukluğudur.

Göz kapakları neden dışa döner?
Göz kapakları doğuştan veya sonradan dışa dönebilir. Sonradan ortaya çıkan olgularda genellikle ilerlemiş yaş nedeni ile kapak dokularında gevşeme söz konusudur. Ayrıca kapak kenarındaki bazı tümörler de ağırlık nedeni ile ektropiona yol açabilirler. Bunlara ilave olarak yüz felci veya kapak cildinde nedbe dokusu yaratacak enfeksiyon veya tavma gibi hastalıklar da ektropiona yol açabilirler.

Göz kapaklarının dışa dönmesi ne gibi problemlere yol açabilir?
Gözlerimizin iyi görebilmesi için gözün saydam tabakasının (kornea) sürekli olarak düzenli dağıtılan gözyaşı ile ıslatılması gerklidir. Gözyaşının düzgün dağıtılması ise sağlıklı gözkapakları ile mümkündür. Gözkapaklarının dışa dönmesi durumunda düzgün gözyaşı dağılımı ve göz koruması gerçekleştirilemeyecektir. Bu durumda gözün saydam tabakasında hasar oluşabilir ve görme kalıcı olarak bozulabilir. Ayrıca gözyaşının göz yüzeyinden düzenli emilememesi nedeni ile gözyaşı gözden taşarak yanaklara doğru akabilir. Son olarak ektropion, bu gibi sorunlara ek olarak, kozmetik sorun da oluşturan bir hastalıktır. Göz ve göz kapakları yüzümüzde en çok dikkat çeken dokulardır ve bu dokulardaki şekil bozuklukları önemli oranda estetik kusur oluştururlar.

Ektropion tedvisi acil midir?
Kozmetik bir sorun olarak ele alınırsa, ektropionun tedavisinin acil olmadığı düşünülebilir. Bununla birlikte kornea dokusunda hasara neden olması ve göz enfeksiyonlarına yatkınlık yaratması nedenleri ile bu hastalığın tedavisinin en kısa zamanda gerçekleştirilmesi gereklidir.

Ektropion nasıl tedavi edilir?
Ektropionun tedavisi cerrahidir. Bununla birlikte ameliyata kadar geçen süre içerisinde korneanın kurumaması ve göz enfeksiyonarının ilerlememesi için yapay gözyaşları ile antibiyotikli damlalar kullanılmalıdır.

Ektropion cerrahisini kim yapar?
Ektropion cerrahisi, gözün korunması ve fonksiyonlarını düzanli sürdürebilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, gerek göz, gerekse göz kapağı konusunda yeterli ve derin bilgi birikimi gereklidir. Oküloplastik cerrahisi ile igilenen göz hastalıkları uzmanları, bu konuda en geniş bilgi ve tecrübeye sahip olan hekimlerdir. Problem bazen kozmetik olarak algılansa da, ektropionun cerrahi tedavisinin bir göz hastalıkları uzmanı tarafından yürütülmesi en ideal sonuçlara ulaşmak acısından önemlidir.

Bu nedenle, ektropionun cerrah tedavisi bir oküloplastik cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Oküloplastik cerrahi konusunda tecrübeli bir göz hekiminin bulumadığı durumlarda ise, hastalar bir plastik cerrahi, bir de göz hastalıkları uzmanı tarafından takip edilmelidirler.

Tüm ektropion cerrahileri aynımıdır?
Hayır. Ektropionun cerrahi teadvisi esnasında altta yatan etkeni düzeltmeye yönelik olarak farklı cerahi yöntemler seçilebilir. Örneğin kapağın dışa dönmesine neden olan problem cilt tümörü ise tümörün çıkarılması gerekir. Ektropion kapak dokularında gevşeklik nedeni ile oluşmuşsa kapak sıkılaştırma ameliyatları tercih edilir. Kapaklar ciltteki büzüşme nedeni ile dışa dönmüş ise bu bölgenin temizenmesi ve başka bir bölgeden cilt nakli ameliyatı gerekebilir. Ayrıca yüz felci nedeni ile ortaya çıkan ektropionlarda yüz felcinin kalıcı veya geçici olmasına bağlı olarak farklı cerrahi girişimler uygulanabilir.

Prof. Dr. Ümit Beden

Göz Hastalıkları Uzmanı

Oküloplastik ve Orbital Cerrahi

www.umitbeden.com