Yüz Felci

Yüzdeki mimik kaslari yüz siniri tarafından kontrol edilmektedir. Bu sinir kulak arkasından çıkarak cilt altından tüm yüz kaslarına dağılmaktadır. Yüz felci, yüz kaslarını kontrol eden fasiyel sinirde çeşitli nedenlerle oluşan hasar sonucu yüz kaslarının felç olmasıdır.

Bu hastalarda göz kapaklarının felç olması nedeni ile göz kapakları kapatılamaz ve gözler açıkta kalır. Bu durumda özellikle alt göz kapağı yer çekiminin etkisi ile sarkar ve dışa döner. Yanağın da aşağıya doğru sarkması, göz kapağındaki problemi arttıracaktır. Bu hastalarda kaşların düşmesi de üst göz kapağının açılmasını engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Bu durumda gözyaşı dağılımında bozulma ile gözde kuruluk, enfeksiyon ve tahriş meydana gelecektir.

Bazı olgularda yüz felci zaman içerisinde kendiliğinden düzelebilmektedir. Yüz felcinin kalıcı olduğu hastalarda ise, planlı bir yaklaşım ile kapakların açık kalması, alt kapağın dışa dönmesi, yanak ve kaşın sarkması gibi problemlere yönelik kombine cerrahiler uygulanır. Bunun yanında, gözlerdeki kurumanın ve enfeksiyonun önlenmesi amacı ile ilaç tedavisi verilir. Cerrahi tedaviler  fonksiyonel amaçlı olabileceği gibi estetik amaçlı da olabilir.

Yüz felci konusunda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayınız..