Botoksun göz ve çevresindeki uygulama alanları

Botulinum toksini (Botoks®, Dysport ®) günümüzde tıbbın hemen hemen tüm branşlarında kullanılan bir tedavi yöntemidir. Günlük hayatta, botulinum denildiğinde akla ilk gelen, kozmetik uygulamalardır. Fakat göz hastalıkları ve özellikle oküloplastik cerrahi uzmanları tarafından, bir çok farklı nedenler ile göz ve çevresine botulinum toksini uygulaması yapılabilmektedir. Bu nedenler kısaca şu şekilde sınıflandırılabilir:

İstemsiz göz kasılmaları

Uzun süre düzelmeyen ve hastayı rahatsız eden göz seğirmelerinden (myokimi), günlük hayatı engelleyecek şiddette mevcut olan göz kapaklarının istemsiz kapanmasına  kadar (esansiyel blefarospazm ve hemifasiyel spazm) farklı problemler, düzenli botulinum uygulamaları ile kontrol altına alınabilmektedir. Bu tür hastalıkların tedavisinde, öncelikle altta yatan başka bir hastalık olmadığından emin olduktan sonra, göz çevresine ve istemsiz kasılma bölgelerine uyulanacak olan botulinum enjeksiyonları hastanınhayatını çok daha konforlu hale getirmektedir.

Kuru göz ve göz sulanması

Göz yaşının yetersiz salgılandığı olguşarda, gözyaşı toplama kanallarının çevresine yapılacak olan botulinum enjeksiyonları, göz yaşının gözden toplanmasını azaltacağı için, kuru göz problemlerini rahatlatabilmektedir. Ayrıca, gözyaşı kanalllarında problem olan ve bu nedenle göz yaşı gözden toplanamayıp yanaklardan aşağıya taşan hastalarda da, göz yaşı bezine botulinum uygulaması ile, bu şikayetleri azaltılabilmektedir

Guatr hastalığında görülen göz bulguları

Bazı guatr hastalıklarında (özellikle Graves) göz ve çevresinde çok belirgin değişiklikler oluşabilmektedir. Bu değişikliklerin en belirgini, gözlerin irileşmesidir. Gözlerin irileşmesine katkıda bulunan en önemli sebeplerden biri, bu hastalarda üst göz kapağının normalden daha yukarıya kalkması ve göz açıklığının artmasıdır. Bu tür olgularda, göz kapağını kaldıran kasa yapılacak olan botulinum enjeksiyonu kapak seiyesini normal yerine getirebilmektedir.

Yüz felci

Yüz felci gelişen olgularda, göz kapakları kapanamadığı için korneada kuruma ve enfeksiyon ile ülser gelişim i görülebilmektedir. Bu gibi olgularda, yüz felci geçici ise düzelene kadar, kalıcı ise, göz kapak ameliyatını gerçekleştirene kadar göz koruması için üst göz kapağının botulinum ile düşürülmesi ve korneanın korunması sağlanabilmektedir.

Şaşılık

Şaşılık olgularında çeşitli amaçlar ile botulinum kullanımı mevcuttur. Felç nedeni ile gelişen şaşılıklar, bazı şaşılık ameliyatlarından sonra görülebilen problemlerin giderilmesi ve bazı şaşılık ameliyat planlamaları için uygulanan botulinum enjeksiyonları bu kullanımlara verilebilecek örneklerdendir.

Kozmetik uygulama

Botulinum, göz çeveresinde en sık kozmetik amaçla uygulanmaktadır. Alın çizgilerinin giderilmesi, kaz ayağı bölgesindeki kırışıklıkların gideilmesi, kaş arası çizgileri ve minimal kaş kaldırma için uygulanan enjeksiyonlar botulinum kullanımının en sık uygulandığı alanlardır.

 

Prof. Dr. Ümit Beden

Göz Hastalıkları Uzmanı

Oküloplastik ve Orbital Cerrahi

Mamorial Hastaneleri, İstanbul

www.umitbeden.com