Normal yerlerinde  olan kirpiklerin göze dönük olmasına trikiazis (trikiyazis) denilir.

Normal yerindeki kirpiklerde sorun yok iken, arkada göze doğru ayrı bir sıra kirpik oluşmasına ise distikiazis (distikiyazis) denilir.

Bu kirpikler sürekli gözün saydam tabakasını tahriş ederek kornea ülserine ve enfeksiyonuna neden olurlar.

Trikiazis nedenleri arasında sayabilecğimiz etkenler, göz kapağı enfeksiyonları, trahom, bazı cilt hastalıkları, atopik nedenler, termal ve kimyasal yanıklar ile cerrahi veya mekanik travmalardır.

Trikiyazisin tedavisinde, altta yatan sebebin giderilmesi önemlidir. Ayrıca, korneaya temas eden kirpiklerin kalıcı olarak yok edilmesi tedavinin esas kuralıdır.

Bazı durumlarda, kapak şekil bozuklukları trikiazise eşlik edebilir. Kapak kenarı şekil bozukluğu varlığında önce bunun düzeltilmesi faydalı olacaktır

Trikiazis bulunan hastalarda, hasta konforu ve kornea koruması için tedaviye kadar kontakt lens kullanımı gerekebilir. Bu uygulama, kirpiklerin korneayı tahriş etmesini engelleyecektir.

Korneada oluşan tahrişin giderilmesi ve enfeksiyon gelişiminin önlenmesi için ise damla tedavisi gerekli olacaktır. Bunun için, antibiyotik ve suni gözyaşı kullanımı gereklidir

 

Kalıcı tedavi yöntemleri

Epilasyon (kirpiklerin tek tek çekilerek alınması)

Kryoterapi (dondorma tedavisi)

Lazer ile kirpik yakılması

Elektrolizis (kirpik köklerinin elektrik akımı ile yok edilmesi)

Diyatermi (radyofrekans)

Cerrahi müdahale

Bu tedavi yöntemleri, hastanın durumuna göre tek başına veya birbirleri ile birleştirilerek uygulanabilir

Prof. Dr. Ümit Beden

Oküloplastik ve Orbital Cerrahi